Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 3. 2019

Stručný popis spolupráce SSSR s nacistickým Německem

 

   Sovětský svaz spolupracoval s Německem ještě před nástupem Adolfa Hitlera k moci. Část této spolupráce spočívala ve vývoji vojenské techniky, zejména obrněné techniky a letadel.

tank-grotte.jpg

Tank TG (Tank Grotte) pro Rudou armádu zkonstruoval německý inženýr Erich Grotte 1930 - 1931 (tank nakonec Sověti nezavedli do výroby zejména kvůli vysokým pořizovacím nákladům).

 

   Po uchopení moci nacisty začali Němci a Sověti spolu obchodovat. Sovětský svaz kupoval od nacistického Německa hlavně strojírenské výrobky, patenty, technologické postupy a zařízení. Za to platil formou potravin (hlavně obilím), surovinami (zejména ropou a železnou rudou) a také zlatem a devizami.

 

   23. srpna 1939 podepsal sovětský a německý ministr zahraničí smlouvu s tajným dodatečným protokolem známou jako "Pak Molotov-Ribbentrop", pojmenovanou podle dotyčných ministrů. V tajném dodatečném protokolu si oba státy vymezily "sféry vlivu"; dohodly se, kdo obsadí jaké území.

podpis-smlouvy.jpg

Sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov právě podepisuje dohodu známou jako "Pakt Molotov-Ribbentrop". Za ním stojí německý ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop, vedle něj smějící se Stalin. Nad nimi visí Leninův portrét. 

 

   1. září 1939 Německo napadlo vojensky Polsko. Začala 2. světová válka. Podle předchozích dohod Sovětský svaz 17. září 1939 zaútočil z východu na polský stát.

   Rudá armáda a Wehrmacht spolupracovaly na porážce polské armády; letouny Luftwaffe se orientovaly podle vysílání sovětského vysílače nedaleko hranic, sovětské a německé jednotky společně postupovaly při likvidaci polských jednotek (v dobytém polském Brest-Litevsku Němci a Sověti uspořádali společnou vojenskou přehlídku).

brest-litevsk.jpg

Setkání vojáků Rudé armády a Wehrmachtu v polském Brest-Litevsku, září/říjen 1939.

 

   Po porážce polské armády si Německo a Sovětský svaz rozdělily Polsko zhruba na dvě poloviny - levá část připadla Německu, pravá část SSSR.

   V následujících měsících Sovětský svaz podle dohod s Německem anektoval Litvu, Lotyšsko, Estonsko a část Rumunska. Vojensky zaútočil na Finsko, jehož část území rovněž připojil.

 

   V době, kdy Hitler dobýval státy v severní, západní a jihovýchodní Evropě a válčil s Velkou Británií, mu Stalin posílal dodávky potravin, ropy, železné rudy a dalších nerostů a produktů. V této souvislosti si říšský ministr propagandy Josef Goebbels zapsal do deníku: "Rusové, aby se nám zavděčili, nám posílají více, než bychom chtěli."

   Poslední sovětská dodávka se stovkami tun obilí odjela do Německa vlakem čtyři hodiny před zahájením operace Barbarossa.

 

 

Použité prameny a literatura:

 

Hospodářsko-politická spolupráce Německa a Sovětského svazu v letech 1939 - 1941 (diplomová práce), Klára Fabianková, 2006

Pakty Stalina s Hitlerem, Toman Brod, Praha 1990

Polské tažení, Janusz Piekalkiewicz, Praha 2007

Válka začala v Polsku, Karel Richter, Praha 2004

Zrazené Polsko, David G. Williamson, Brno 2010

www.panzernet.net